Osobista HISTORIA SZKOŁY RODZENIA Anny Osińskiej
Polskiego Centrum Edukacji
Wszystko zaczęło się od pierwszej ciąży rok 1982. Anna Osińska postanowiła wtedy, pójść do jedynej wówczas w Warszawie szkoły rodzenia.
Olbrzymia sala kinowa około stu kobiet w ciąży i film….o tym jak powstaje nowe życie. A właściwie to bardziej o tym jak się do tego zabrać  A przecież dziecko w brzuchu już było, dosyć duże i matka oczekiwała wiadomości tu i teraz….Taki film to dla młodych, dla nastolatków. Więcej nie poszła. .Zresztą nie istniało coś takiego jak ćwiczenia, a na tym najbardziej jej zależało. Miała być szkoła rodzenia a nie bezosobowe kino. Nie dawało jej to spokoju. Tym bardziej, że jej prababcia była położną w Wilnie.
Tak się ułożyło, że często bywała na oddziałach patologii ciąży i na położnictwie jako pacjentka. Wysłuchiwała wielu rozmów kobiet przestraszonych, zagubionych , które nie umiały i nie miały odwagi uzyskać odpowiedzi na dręczące je pytania od personelu medycznego w szpitalu.
Te sytuacje i spotkania zainspirowały ją do chęci edukowania …zagubionych rodziców. Z wykształcenia pedagog, pracowała do tej pory z małymi i dużymi dziećmi. Teraz postanowiła edukować rodziców tych najmłodszych
Koniec lat 80-tych, Anna Osińska, wtedy już mama trójki dzieci nawiązuje kontakt ze Stowarzyszeniem za Rzecz Naturalnego Rodzenia i Karmienia Piersią. Podczas jednych z konferencji spotyka Prof Włodzimierza Fijałkowskiego , sławnego w owych latach ginekologa –położnika , który jako pierwszy w Polsce w 1957 r rozpoczął edukację przedporodową rodziców i uczył przygotowania do świadomego porodu..

Krok pierwszy-szkolenie pod okiem Prof.Włodzimierza Fijałkowskiego w Łodzi rok 1991
Krok drugi warsztaty z psychologiem w Lublinie, niestety czas zatarł pamięć kto je prowadził .Ich celem była jednak nauka różnych metod pracy z grupą, działania motywacyjne, relacje interpersonalne.
1992 r na jesieni, Anna Osińska zakłada jedną z pierwszych w Warszawie szkół rodzenia. To była cała sieć szkół rodzenia. Na Nowym Mieście na Pradze i na Ursynowie w salkach katechetycznych. Potem wynajęte pomieszczenia w przedszkolach (np. na Smoczej na Dzielnej na Żytniej.)
Na zaproszenie dyrektora, nawiązuje współpracę z jednym ze szpitali położniczych i tam wkrótce rozpoczyna pracę. Pracuje w Poradni Rodzinnej, fundacji szpitala aby ostatecznie zakończyć pracę jako Dyrektor ds. Administracyjnych i Pracowniczych. Jednocześnie organizuje pierwsze szkolenia dla położnych z Prof. Włodzimierzem Fijałkowskim w roli głównej, nazywanym ojcem polskiej psychoprofilaktyki porodowej.

Z prof. Włodzimierzem Fijałkowskim rok 1994 lub 1995
W roku 1998 poszerza działalność i rejestruje firmę szkoleniową Polskie Centrum Edukacji Anna Osińska
Przed południem pracuje w szpitalu po południu prowadzi zajęcia w szkole rodzenia. A w czasie urlopów organizuje konferencje dla kadry szpitali i …położnych.
Od 2003 roku prowadzi zajęcia szkoły rodzenia w salce konferencyjnej w siedzibie Polskiego Centrum Edukacji przy ul Żelaznej 41 Pracują z nią wspaniałe położne, fizjoterapeuci i lekarze,
Dzisiaj wiele z tych położnych ma swoje własne szkoły rodzenia. A Anna Osińska im kibicuje, spotyka się z nimi na własnych konferencjach , zaprasza na wykłady.
Przez całe lata programy realizowane w szkołach rodzenia w Warszawie opierały się na programie ułożonym przez Annę Osińską. Nawet pierwszym program refundowany przez miasto …opierał się na jej programie. Wiele osób podpatrywało co robi. Kiedy do programu dołączyła zajęcia z prawnikiem i dyżury prawnika dla kobiet w ciąży…niedługo znana fundacja wprowadziła takie usługi. Kiedy w programie pojawiły się zajęcia z pierwszej pomocy dla noworodków i niemowląt…wkrótce kilka szkół dodało takie zajęcia w swojej ofercie. Wszystko z korzyścią dla kobiet w ciąży 
Szkoła cieszyła się dużym powodzeniem. W tygodniu odbywało się dużo kursów. Szkolenia były refundowane przez miasto. Jednak z powodu określonej polityki prowadzonej przez szpital „nadzorujący” pracę szkoły, współpraca stała się na tyle niekorzystna , że Anna Osińska zerwała umowę ze szpitalem i zawiesiła prowadzenie szkoły. Przerwa trwała 2,5 roku .
Ale szkoła rodzenia zawsze była w jej głowie. Przeciez od 2000 r prowadziła konferencje dla położnych poświęcony edukacji w szkołach rodzenia . W tym roku 2020 ma być XX Jubileuszowy Ogólnopolski Zjazd Szkół Rodzenia. Zaplanowany na październik…
A kiedy okazało się, że pandemia przewróciła wszystko do góry nogami, a kobiety zostały z dnia na dzień pozbawione wsparcia, znów jako pierwsza postanowiła zaoferować im nowe rozwiązanie….
I tak oto na Waszych oczach powstają coraz lepsze programy dla kobiet w ciąży.
Szkoła rodzenia a może ….szkoła rodzicielstwa?